Atrakcje turystyczne

 

Proponujemy Państwu niezwykłą  podróż po Podlasiu, a być może magia tych niezwykłych miejsc sprawi, że zapragniecie zostać już tu na zawsze…

 

Wybrane atrakcje turystyczne w podlaskiej krainie różnorodności

Podlasie mieści się w obrębie Zielonych Płuc Polski  powinien przyjechać tu każdy kto szuka ciszy, spokoju i pragnie kontaktu z przyrodą.

Całe dnie można tu spędzać w labiryncie wodnym, wśród bagien i głosów wodnego ptactwa.

Górą szybują bociany które ukochały sobie tę uroczą krainę.

 

To tutaj mamy największe i najbardziej znane polskie Puszcze.

·         Puszcza Augustowska

Puszcza Augustowska jest jednym z największych kompleksów leśnych Polski, powierzchnia całej puszczy wynosi ok. 160 tys. ha  z czego w granicach Polski znajduje się ponad 114 tys. ha. Jest to rejon o najniższym w tej części Europy zanieczyszczeniu powietrza atmosferycznego i wód. Puszcza i Jeziora Augustowskie wraz z doliną Rospudy stanowią obszary krajobrazu chronionego.

 

·         Puszcza Knyszyńska

Jeden z ostatnich w Europie terenów o unikatowej przyrodzie. Największe walory to czyste i świeże powietrze, które  niewątpliwie zachęca do przebywania na łonie natury i urozmaicona rzeźba terenu . W 1988 roku doceniono niezwykłe walory Puszczy Knyszyńskiej w wyniku czego utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, który proponuje szereg atrakcji swoim gościom. Wszyscy którzy chcieli by poznać florę i faunę Puszczy powinni wybrać się do Arboretum w Kopnej Górze, a następnie do Silvarium w Poczopku. Niewątpliwą perełką Puszczy Knyszyńskiej jest uzdrowiskowe miasteczko Supraśl 500- letnia historia miasta i ten niesamowity klimat sprawią, że będziecie chcieli tu wrócić.

 

·         Puszcza Białowieska

Ostatni naturalny las niżowy oraz królestwo największego europejskiego ssaka żubra. Białowieski Park Narodowy posiada szereg niecodziennych  atrakcji  niewątpliwie  jest nią przejazd kolejką wąskotorową oraz spacer po ścieżkach edukacyjnych dzięki którym można odkrywać ciekawe zakątki.

 

 Podlaskie to również ważne rzeki: majestatycznie płynący na południu Bug, przecinająca środek województwa Narew zwana „polską Amazonią”, nieujarzmiona, rozlewająca się każdej wiosny na szerokość kilku kilometrów Biebrza.

 Czarna Hańcza cel wypraw kajakarzy nie tylko z Polski i oczywiście Rospuda  chociaż najkrótsza z nich, to wskutek akcji ekologów, chyba najbardziej znana rzeka z regionu.

 

Nadbużańskim szlakiem

Rzeka Bug należy do największych i najlepiej zachowanych rzek nizinnych w Polsce. Rzeka jest wymarzona na spływy kajakowe,  jest szeroką rzeką więc w czasie spływu można odpoczywać od wiosłowania podziwiając piękne nadbużańskie okolice.

Cuda ukryte w Narwiańskim Parku Narodowym

Bezkres widoku, rozlewisk, leniwy nurt rzeki, tonące w kwiatach łąki. Narew nie przypadkiem nazywana jest Polską Amazonią. Każdy kto choć raz trafi do Narwiańskiego Parku Narodowego chętnie wraca do tego miejsca, ma on w sobie  magię i niezwykłą siłę przyciągania, warto tu być o każdej porze roku.

 

 

Cudowna dolina Biebrzy i dzikie biebrzańskie bagna w Biebrzański Parku Narodowym

Piękno Biebrzy można podziwiać na wiele sposobów z lotu ptaka lub balonu, ci z Państwa którzy wolą bliższe spotkania z wodą mogą podziwiać urokliwą rzekę z pokładu kajaka czy tratwy, którymi należy płynąć wolno meandrując rzeką i obserwując tysiące ptaków żyjących na jej gościnnych brzegach.

 

Podlasie kryje w sobie mnóstwo tajemnic by je odkryć zapraszamy Państwa do zwiedzania tych niesamowitych miejsc:

Pałac Branickich w Białymstoku, nazywany „Wersalem Północy”. Najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście województwa podlaskiego. Najlepiej zachowana rezydencja magnacka na całych ziemiach dawnej Rzeczpospolitej.


 Dworek Myśliwski w Białowieży. Jest to zabytkowa leśniczówka z 1845 roku. Drewniany budynek wzniesiony został w stylu rosyjsko – szwajcarskim. W 1860 roku podczas polowania w Puszczy Białowieskiej w budynku przebywał car Aleksander II.

 

Biebrzański Park Narodowy. Rozlewiska w okolicach Twierdzy-Osowiec. Na terenie danego obszaru występuje 49 gatunków ssaków i aż 275 gatunków ptaków.

Rezerwat przyrody „Dzierzbia”. Leśny rezerwat położony na terenie gminy Stawiski. Obejmuje doliny strumienia płynącego głęboko wciętą doliną. Strumień wpada do rzeczki o nazwie Dzierzbia, płynącej rozległą, zatorfioną doliną na południowym obrzeżu uroczyska.

 

 

Rezerwat przyrody Czerwone Bagno. Rezerwat o powierzchni 11 629,75 ha położony na terenie gmin; Rajgród oraz Goniądz.

 

 

Szlak Tatarski. Szlak Mały – to trasa 19 km.,która obejmuje następujące miejscowości Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły Stacja., Szlak Tatarski Duży – bardziej obszerny, jego długość wynosi ok. 54 km i przebiega przez Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśl i Białystok.

 

 

Synagoga w Tykocinie została zbudowana w 1642 roku na miejscu starszej, drewnianej bożnicy, oraz zrekonstruowany XVI – wieczny Zamek Królewski  monarchy Zygmunta Augusta.

 

 

Dzięki naszej pomocy możesz znaleźć swój DOM, miejsce swoich marzeń w którym będziesz spędzał najwspanialsze chwile swego życia.

 

Więcej informacji:

http://www.wrotapodlasia.pl/NR/rdonlyres/CF70535A-5734-4978-8A61-9E9F6F0E39BA/0/Najwi%C4%99kszeatrakcjeturystycznewwojew%C3%B3dztwiepodlaskim.pdf  z dnia 22.10.2013 r.