Park dworski z XIX wieku w miejscowości Makowlany Kolonia – w gminie Sidra.

Pow. całkowita 46200 m2   Cena 165 000 zł. do negocjacji.

Dane kontaktowe:Sebastian Cwalina

Nr licencji zawodowej – 18877.

Tel. – 889 588 877

E-mail: sc@podlaskimszlakiemnieruchomosci.pl

Oferta na wyłączność nr 06/02/22.

Wszystkie szczegóły odnośnie oferty zestawiono na podstawie przedłożonej dokumentacji, bądź oświadczenia właściciela.

Oferta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie jest wiążąca.


Opis:Lokalizacja:

Makowlany Kolonia – gmina Sidra, powiat sokólski, województwo podlaskie.

Przedmiotowa nieruchomość oddalona jest ok.:

– 14  km od Sokółki;

– 18 km od Kuźnicy (przejście graniczne);

– 58 km od Białegostoku.

 

Przedmiotem sprzedaży jest niezabudowana nieruchomość gruntowa o powierzchni 4,62 h, której to powierzchnię w znacznej części działki stanowi park dworski z XIX wieku. Dana nieruchomość znajduje się w katalogu parków i ogrodów zabytkowych województwa podlaskiego. Na posesji zostały pozostałości po murowanym dworze, budynkach gospodarczych, czy też aleje spacerowe i sadzawka dworska.

Zarys historyczny:

W 1804 roku Rajmund Rembieliński zakupił w drodze licytacji teren, na którym wybudowany został drewniany dwór, posadzony park i sad. Makowlany w rękach rodziny Rembielińskich były niespełna 50 lat, właściciele z powodu problemów finansowych byli zmuszeni sprzedać nieruchomość dla rodziny  Baehrów, którzy przybyli z Prus. W okresie ich gospodarowania nieruchomością powstała stajnia, która zapoczątkowała hodowlę koni arabskich. Na dużą skale rozwinęło się sadownictwo, jabłka eksportowane były do Petersburga, Moskwy czy Warszawy. Rozwój dworu trwał do 1915 roku, kiedy to w czasie działań wojennych spłonęły wszystkie budynki. Mimo ogromnych strat i przeciwności udało odbudować dwór, na miejscu drewnianego powstał nowy murowany budynek z tarasem wsparty dwoma kolumnami.W1939roku majątek został przejęty przez władze radzieckie i upaństwowiony, w tym czasie dokonuje się dewastacja dworu i roślinności. W 1944 roku Makowlany przejął PGR, który był tu aż do lat 80 –tych. Budynki w okresie PRL-u zostały zniszczona lub całkowicie rozebrane.

Co prawda dworu już nie ma, ale park jest w niezłym stanie i jest absolutnie do uratowania. Zachowane są alejki do dziś istnieje sadzawka dworska. Jest mnóstwo starych drzew. To historyczne, wyjątkowe miejsce należy ocalić od całkowitego zapomnienia...

 

Poniżej przedstawiamy historyczne zdjęcia przedmiotowej nieruchomości:

Makowlany 2Makowlany 3Makowlany 1

 

Cena – 165 000  złotych. 

Zapraszamy do obejrzenia nieruchomości w terenie!